KARABAĞLAR KENTSEL DÖNÜŞÜM MAĞDURU!

İzmir’de yaşanan ve Bayraklı ’da birçok insanın canını kaybetmesine neden olan deprem konusunda uyarılarda bulunan AK Parti Karabağlar İlçe Başkanı İrfan Doğruca, “Bayraklı felaketi, kentsel dönüşüm konusunda hiçbir gelişme yapamayan Karabağlar’ın mağduriyetini bir kez daha ortaya çıkardı” dedi.

KARABAĞLAR KENTSEL DÖNÜŞÜM MAĞDURU!
13 Kasım 2020 - 11:20 - Güncelleme: 13 Kasım 2020 - 11:27

AK Parti Karabağlar İlçe Başkanı İrfan Doğruca, Bayraklı’da yüzlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesinden ders çıkartması gereken ilçelerden birisinin de Karabağlar olduğuna dikkat çekti. Karabağlar’da kentsel dönüşüm konusunda Karabağlar Belediyesi’nin davalar açarak çıkardığı engeller yüzünden bir türlü dönüşümün başlayamadığına belirten Başkan Doğruca, “Bayraklı ‘da yaşadığımız felaket, kaybettiğimiz canlar,  Karabağlar’ı düşünmemizin ne kadar önemli olduğunu da gösterdi.” Dedi.
Başkan İrfan Doğruca, “İzmir maalesef son yıllardaki en büyük deprem felaketini çok yakın zamanda yaşadı yaraların bir kısmı sarıldı, bir kısmı da hala sarılmaya devam ediyor. Devletimizin, tüm kurumları ilk andan itibaren canla başla çalışıp hem göçük altında kalanların sağlam bir şekilde çıkarılması hem de evi hasar görenlerin tespit edilip olası bir can kaybının önüne geçmek için dünyaya örnek başarı gösterdi. Ölenlere Allahtan rahmet yaralılara da şifalar, yakınlarına da sabırlar diliyorum. “ dedi.
‘Karabağlar halkının ihtiyacı kentsel dönüşüm’
Bu deprem kentsel dönüşümün ne kadar gerekli ve bir o kadarda hızlı bir şekilde yapılasının önemine dikkat çeken Doğruca şunları söyledi: “Maalesef mazeret üretmekten iş üretmeye fırsat bulamayan Karabağlar Belediyesi çok çelişkili, tutarsız ve gerçeği yansıtmayan açıklamaları ve yöntemleri sayesinde yüzde atmışı kaçak yapı olan Karabağlar ’da dönüşüm bir türlü gerçekleşemedi. Karabağlar Belediye Başkanı Sayın Muhittin Selvitopu mahkeme yoluna gitmekle, kentsel dönüşümün anahtarı olan planların önüne engel koymuştur. Halkın ihtiyaç ve taleplerinden ziyade kendi siyasi ihtiraslarının kurbanı olmaya devam etmektedir. Karabağlar ‘da 14 mahallede çevre ve şehircilik bakanlığının yetkisinde olan alanlar planlanmış askıya çıkmış 11 kat yükseklik ve 2.4 emsal verilerek dönüşümün ilk adımları atılmış fakat her seferinde CHP’li belediye başkanının itirazları ve mahkeme yoluna gitmesi suretiyle geciktirilip durdurulmaktadır. Allah korusun bir başka felakette oluşacak kayıpların önüne geçmek için bir an evvel bahanelere sığınarak mahkeme yoluyla durdurdukları planların önünü açmalı takipçisi olup bu zamana kadar yaptıkları hataları telafi yoluna gitmeleri kendilerinden beklenmektedir.
‘Bahane üreterek dönüşümü engelliyorlar’
“Belediye yönetiminin bahaneleri 2.4 emsalin yoğunluk artışına sebep olduğunu söylemektedir.  Siz İmar planı yaptığınız yerlerde 2.5 ve 3 emsal verirken yoğunluk artışı olmuyor da, 2,4 emsalde mi yoğunluk oluyor? Bu emsali vermezseniz hangi vatandaşla masada anlaşabilmeyi planlıyorsunuz. Bu artış tamamen vatandaşın menfaatine olduğunu bildiğiniz halde itiraz etmenizin manasını nasıl izah ediyorsunuz? Yeşil alan yetersiz denmektedir.  Daha önce de kaç defa açıkladığım gibi yeşil alan bu 14 mahalle içerisindeki planlarda kriterlere uygun yeşil alan mevcut değil. Doğru,  fakat burada vatandaşın arsasından en az kayıpla %15 lik ve % 20 arası bir kesintiyle halkımızın arsasından en az kayıpla bu planlar yapıldı. Amaç kentsel dönüşüm hızlı bir şekilde gerçekleşsin ve olası felaketlerin önüne geçilsin. Sizler diyorsunuz ki, yeşil alan İçin vatandaşın arsasının yarısı alınsın. Bunu burada kime kabullendireceksiniz? Vatandaş mağdur olduğu bir anlaşmaya imza atar mı? Bu kentsel dönüşüm işinin olmaza itilmesinden başka bir şey değildir.
‘Millet Bahçesi'nin kıymetini bilmeliyiz’
Karabağlar ‘da poligon askeri alanın yeşil alan olarak Millet Bahçesi olarak buraya kazandırarak, buradaki m2 düşen yeşil alanın yükseltilmesiyle ilgili girişimlerimiz olduğunu birçok kez kamuoyuna açıkladık. Planladığınız Karabağlar ‘da nerede yeşil alan bıraktınız? Nerede gençlere, çocuklara spor alanları yaptınız? Nerede beş yüz bin nüfuslu ilçeye bir yüzme havuzu yaptınız? Karabağlar’ın neresine Sinema Salonu yaptınız da bizler inkâr ettik. Bu halk size oy vererek yetkilendirdi. Kentsel dönüşüm işini süreçte bırakmayın, siyasi kaygıları bir kenara koyun. Şu an ilçenin yerel başkanı sizsiniz, sorun değil, çözüm üretecek olan da sizsizin. Bahaneler üretip, onlara sığınmayın. İnsani yönünüzü ön plana çıkarıp,  Karabağlar halkını sadece seçim zamanı ihtiyaç duyduğunuz seçmen gibi görmekten vazgeçip insani dokunuşlar yapın.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum