'Karabağlar'da 7 Yıl Geçti, Değişen Bir Şey Olmadı'

AK Parti Karabağlar İlçe Başkanı İrfan Doğruca, Karabağlar Belediyesi’nin son seçimlerden sonra ki 2 yılını basın açıklamasıyla değerlendirdi. Başkan Doğruca, 2014 yılından beri Karabağlar ’da değişen hiçbir şey olmadığını, verilen sözlerin yerine getirilmediğini, vatandaşların mağdur edildiğini iddia etti.

'Karabağlar'da 7 Yıl Geçti, Değişen Bir Şey Olmadı'
03 Mayıs 2021 - 11:07 - Güncelleme: 04 Mayıs 2021 - 13:17
Karabağlar Belediyesi’nin 2. Yılında AK Parti Karabağlar İlçe Başkanı İrfan Doğruca’dan, belediyenin çalışmalarına yönelik ağır eleştiriler geldi. Basın açıklamasıyla eleştirilerine sıralayan Başkan Doğruca, Karabağlar’ın 12 yıldır CHP Belediyeciliği tarafından yönetildiğini ve son 7 yılda ise Karabağlar’a hiçbir şey yapılmadığını, seçim zamanlarında vatandaşa verilen sözlerin yerine getirilmediğini, her şeyin aynı yerinde durduğunu belirtti.
AK Parti Karabağlar İlçe Başkanı İrfan Doğruca’nın basına ve kamuoyunu yaptığı o açıklama: “En son Mart 2019 Belediye Seçimlerinin üzerinden 2 seneyi aşkın bir zaman geçti. Biz talebi 12 yıldır CHP Belediyeciliği ile yönetilmekte. Karabağlar yıllardır süre gelen birçok problemine çözüm bulamamışken, yoğunluğun artması altyapı, üstyapı birçok sorun ve sıkıntı yumağının içerisinde boğulmuş. Çözüm üretmekten uzak, vermiş olduğu sözleri dahi üzerinden yıllar geçmesine rağmen yerine getirememiş. Üstüne üstelik Belediye Başkan’ının proje üretmek, uygulamak ve hayata geçirmek anlamında bir derdi olmadığı gibi, hükümet kanalıyla İlçemize kazandırılmaya çalışılan birçok projenin önüne, bahanelere ve mazeretlere sığınıp taş koyması da ayrı bir akıl tutulmasıdır.
Öncelikle verdiği sözler neler bunları bir hatırlayalım.
1- 2014 yılında Eskiizmir’de vatandaşa söz vermişti. Kilimcitepe - Bozyaka-Zincirlikuyu-Eskiizimir  Caddesini genişletecekti. 7 yıl geçti. Herşey aynı yerinde duruyor.
2- Sırrı Atalay Caddesini genişleyeceğinin sözünü vermişti. Değişen birşey yok. Büyük araç geçerken ileri geri yapılarak araçlar ancak birbirlerine öyle yol verebiliyor.
3- Belediye Başkanı  kadınlara söz vermesine rağmen, İlçemize Kadın Sığınma Evi yapamadı.
4– Seçimlerde Karabağlar’ın Kültür Sanat Merkezi haline geleceğinin sözünü vermişti. Bugün bakıldığında ilçede değil kültür sanat 12 yılı geçirmişler, bir sinema salonu yapamamışlar.
5– Belediye Başkanı bütçesinin %50 den fazlasını, total olarak bakıldığında, maaş olarak ödüyor.  Geri kalan bütçeyle Büyük Karabağlar’a küçük küçük projeler yaparak, açılış törenlerinden  nasibini alıyor.
6– Karabağlar’da altyapı ve üst yollar yapılmadıkça, ne yapılırsa yapılsın hiçbir şey ifade etmez.  CHP 12 yıldır Belediye’yi yönetiyor. Karabağlar  İlçemizin altyapısı henüz tamamlanmamış.
7- Kibar Pazaryerini açarak, Günaltay Pazar esnafına yerlerinden feragatı şart koştular. Şimdi Günaltay Mahallesi halkı pazarlarının kalkmasını istemiyor. Başkan pazarcı esnafına şartı kaldırmazsa, hem esnaf hem halkı mağdur edecek.
8- Normal süreçte de hızlı verilmesi gereken inşaat ve iş yeri ruhsatları, krizi Karabağlar’a yatırım yapmak isteyen müteahhitlere ve kalkınma sağlayacak olan esnafa engel için ellerinden gelen yapılıyor. Son 2 senede İlçeler sıralamasında en az ruhsat verilen belediye olarak bayrağı önde götürüyoruz. Bunu da faaliyet raporuna eklemelisiniz, Sayın Başkan.
9- General Kazım Özalp, Yeşilyurt ve Yurtoğlu Mahallerine Pazar yeri sözleri henüz gerçekleşmedi.
10- Belediyeye bağlı olan şirketlerin borcu olmazken, Belediyenin gelirlerine rağmen oluşan 2010 yılından bu yana ödenmeyen resmi SGK ve Prim borcu 33.301.458,89 TL.  Bu tutar İller Bankası tarafından Belediyemize yatırılacak olan payımızdan kesilmiş faizli bir şekilde ödenmiştir.
11- Eskiizmir- Zincirlikuyu-Kilimcitepe Cami arası Caddenin genişleteceği sözü tutulmadı.
12-Sırrı Atalay Caddesi trafiğini rahatlatmak için, istimlak yapılarak, yol genişlemesi yapılacaktı. Yapılmadı ve yine Sırrı Atalay Caddesi sonu ile Aktepe Pazar yerinin kesiştiği köşedeki gece kondu neden kaldırılıp, trafiği rahatlatmadınız.
Belli başlı söyleyip, hayata geçireceğim deyin, 7 yıl geçmesine rağmen yerine getiremediği projeler bunlar. Bunun yanında Karabağlarda; temizlik, çöplerin toplanması, spor kompleksi eksikliği, Gençlerin Spor Sanata Eğitime yönetileceği alanlarımızın olmaması, söz vermenize rağmen hala, Kadın Sığınma Evinin yapılamaması, bozuk yollar her yağmurda, su basan iş yerleri, evler ve altyapı yatırım yapılmaması Belediye’nin borcunun üzerine borç yüklenmesi, Karabağların bir meydanının olmaması, yeşil alan, park ve bahçelerin yetersizliği, çarpık kentleşme, planların uygulanabilir olmamasından kaynaklı değişimin yenilenmesinin gecikmesi, sağlık, spor ve sosyal binaların inşa edileceği alanların açılamamasından kaynaklı Karabağlarda yaşayan Karabağlı vatandaşlarımız çok ciddi zorluk ve sıkıntılarla karşılaşmaktadır.  
Az önce saydığım birçok maddeyi projeyi ya da icraatı, söz verdiği halde yapmayan veya yapamayan Belediye Başkanı bizim Karabağların gelişimine, kalkınmasına, yenilenmesine ek katkı koyacak bir çok hükümet projesinin önüne yaptığı itiraz ve açtığı davalarla, engel olmaya çalışmaktadır.
Demokrasi Üniversitesi Rektörlüğü Karabağlar da kurulsun, diye İlçe Başkanı, Vekillerimiz, Genel Başkan Yardımcısı, İl Başkanlığımız ve son Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ciddi bir girişim yapıp, Üniversite Rektörlüğünü ve Kampüs alanını Karabağlara kazandırmışlardır.
TOKİ’ye ait arazinin 78 hektar alanın 38 hektarlık kısmı Üniversite alanı olarak planlanmış, geri kalan 40 hektar dar gelirli vatandaşlarımız ev sahibi olsun diye bunu da konut yapılması planlanmış ve ilk etapta 750 konut için, kuralar çekildi. Hane sahipleri belli oldu. 30.000 kişi başvuru yaptı. Ama maalesef ve maalesef ki CHP’li Belediye Başkanı ne kuradan, ne plandan haberi olmadığını iddia edip, planlara itiraz etmekte. Ayrıca, Yenitepe Konutlarının başladığı 101 hektarlık alanlarda inşaatlar başlamış devam ederken, ilk etap tamamlanmasına yakın, Spor Toto ve Loto ile bu boş alanlarda Spor Kompleksi saha yapımı ile ilgili antlaşmalar sağlandı. Hem Karabağlardaki amatör spor Kulüplerinin ihtiyaçlarını giderecek hem de Karabağlar da yaşayan gençlerimizin, insanlarımızın sportif faaliyet ihtiyaçlarını giderecek bir proje hazırlandı. Ne yazık ki CHP’li Belediye Başkanı bu alana da itiraz edip, mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı aldı.
Kentsel Dönüşüm yapılacak olan riskli alan ilan edilen 14 Mahalle 540 hektarlık düzenleme yetkisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait olan, dar gelirli vatandaşların yaşadığı sağlıksız konutların olduğu bu alanlarda, ilgili bakanlık ilk önce 4 mahalleyi kapsayan bir planlama yaptı ve askıya çıkardı. Bu planlara da emsal yüksek yeşil alan yetersiz gibi bahaneler sunarak itiraz edip, bu planların uygulanmasını geciktirip neye hizmet ettiği  

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum