Genel Başkan'dan Seyyara Destek Sözü

İzmir Seyyar Esnaf ve Sanatkarlar Meclisi’ni ziyaret eden TİP Genel Başkanı Erkan Baş, seyyar satıcılara yönelik mevzuatın yasalaşması için TBMM'de gereken desteği vereceklerini söyledi.

Genel Başkan'dan Seyyara Destek Sözü
30 Aralık 2021 - 09:57

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, İzmir Seyyar Esnaf ve Sanatkarlar Meclisi’ni ziyaretinde örgütlenmenin önemini vurguladı. Esas meselenin örgütlenmek olduğunu söyleyen TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Türkiye’de iktidar sahipleri ve onların temsil ettiği toplumsal kesimlerin hepsinin örgütlü şekilde hareket ettiğini hatırlattı. Baş, “Ama toplumun alt kesimi olan bizler; işçiler, kamu emekçileri, emeğiyle yaşayan insanlar örgütsüzleştiriliyor. Önemli olan, hangi siyasi görüşten olursa olsun, hangi fikri taşıyor olursa olsun emekçi insanları örgütleyebilme başarısı gösterebilmek. Bana göre siz zaten işin en zor tarafını başarmışsınız. Siz örgütlü olduktan sonra mutlaka bir çözüm ortaya çıkar. Bu örgütlülüğe sahip çıkın ve geliştirmeye çalışın” dedi.

 

‘BİZİM VAZİFEMİZ'

Sadece TİP'in değil, kendilerine oy versin veya vermesin herkesin sorunun çözmek için hareket ettiklerini vurgulayan Baş, “Zaten işçi partisi demek toplumun yüzde 99’udur; emeğiyle yaşayan herkesi temsil eden demektir. Bu memlekette emeğiyle yaşayan kim varsa onun sorunu bizim sorunumuzdur. Türkiye’nin neresinde olursa olsun örgütlenmiş bir halk topluluğu varsa bunlar örgütlü bir biçimde bizden bir şey talep ederlerse bunu yerine getirmek bizim vazifemizdir. Bunu yapmazsak suç işlemiş oluruz” diye konuştu.

 

MEVZUAT DESTEĞİ İSTEDİ

İzmir Seyyar Esnaf ve Sanatkarlar Meclisi Başkanı Evren Laçin de örgütlenmeye hız verdiklerini belirterek, “Şu an Türkiye genelinde 11 ilde örgütlenmeye başladık. Bunu 81 ilin tamamına yaymayı hedefliyoruz. Dediğiniz gibi en zor kısmı biz başardık ama bundan sonrasında bizimle ilgili mevzuatı TBMM’de yasalaştırmamız lazım. Bunu yapabilirsek Türkiye’de tüm seyyar esnaf kurtulur” ifadelerini kullandı. Mevzuatı inceleyeceklerini ve ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen TİP Başkanı Ahmet Baş, “Kafamıza yatmayan bir şey olursa bunu yine sizinle konuşup değerlendireceğiz ama nihayetinde buradaki örgütlülüğün ortaya çıkardığı talep ya da beklenti ne ise elimizden geldiğince gücümüz yettiğince hayata geçirilmesi için sonuna kadar uğraşırız. Hukuken yasal yollarla bir çözüm bulmaya çalışırız. Siz tek vücut olduğunuz sürece biz siz ne derseniz onu yaparız” ifadelerini kullandı.

 

 

‘İNSANCA ÇALIŞIP YAŞAYALIM'

Seyyar esnafı olarak kayıt altında olmak istediklerini vurgulayan İzmir Seyyar Esnaf Meclisi Başkanı Evren Laçin şöyle konuştu: “Hükümet veya yerel yönetimler istese de istemese de biz sokaklarda varız. Biz sokaklarda insan onuruna yakışır şekilde yaşamak istiyoruz. Yasa gereği Oda kurabiliyoruz ama engel var kuramıyoruz, örgütlenebiliyoruz ama örgütlenmemizi önlemek isteyerler her türlü zorluğu önümüze seriyor. Bizim taleplerimiz zaten belli. ‘Üç nesildir bu işi yapıyoruz ama ne babam ne dedem bu işten emekli olabildi, ben bu duruma düşmeyeyim’ bizim istediğimiz bu. Biz kayıt altına alınalım, vergimizi verelim, belediyelere işgaliye verelim. Artık zabıta baskısıyla yüz yüze gelmek istemiyoruz. Bunun da değişmesinin tek yolu bu mevzuatın TBMM’de yasallaşması. Biz siyasi parti gözetmeksizin herkese sorunlarımızı anlatıyoruz, çözüm önerileri sunuyoruz. Seyyar esnafımızın artık hak ettiği alana kavuşmasını istiyoruz.”

 

Konuşmaların ardından Meclis binasında seyyar esnafın yaşadığı sorunların yer aldığı fotoğrafları tek tek inceleyen TİP Başkanı Ahmet Baş, kendisine sunular raporu ve çözüm önerilerini de detaylı şekilde inceleyeceğini belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum