Covıd-19'a Karşı Tek Kozumuz; Aşı

Bayram sonrası kontrollü normalleşme kararıyla sevinmiş olsak da içimizde hala bir tedirginlik var. Tam kapanmanın ardından ne kadar güvende olduğumuz hepimizin merak konusu oldu. Kapanmayla birlikte salgın kontrol altına alınabildi mi, tam olarak ne zaman rahatlamış oluruz, büyükşehirlerdeki yoğun bakımların doluluk oranları ne oranda değişti, açılma sonrası dikkat etmemiz gerekenler neler gibi sorularımızı Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Muhammed Keskin cevapladı.

Covıd-19'a Karşı Tek Kozumuz; Aşı
19 Mayıs 2021 - 11:00
 “65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanların aşılanmaya başlamasıyla Covid-19’un en ölümcül olduğu gruplardaki risklerin azaldığını ve ölüm oranlarının düştüğünü görmüştük. İki haftalık tam kapanmadan önce alınan ve uygulanan önlemlerle de vaka artış hızı düşmeye başlamıştı. Restoranlar, kafeler ve okullar bu pandemide en ciddi bulaş kaynaklarıydı.” diyen Doç. Dr. Muhammed Keskin, “Bu odakların kapatılmasıyla günlük vaka sayılarımızda düşme görmeye başlamıştık. Yalnız şu durumda iki haftalık kapanmanın etkilerini görmek için biraz daha süreye ihtiyacımız olacak. Çünkü yasaklardan hemen önce büyükşehirlerden yapılan göç, diğer illerdeki vaka sayılarında kısmi bir dalgalanmaya neden oldu. Fakat İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde vaka sayısının iki hafta öncesine kıyasla ciddi bir düşüş gösterdiğini görüyoruz. Kapanmanın devam edeceği önümüzdeki bir haftalık süreçte de vaka düşüşünün hız kazanmasını bekliyoruz.” diyor.
Nüfusun %50’si aşılandığında ölümler tek haneli rakamlara düşer.
Doç. Dr. Muhammed Keskin, bu salgında yasakların etkisini geçici olarak değerlendiriyor;
“İlk iki dalgada da gördüğümüz üzere, azalan vaka sayısı normalleşme ile çok hızlı bir şekilde artmaya başlıyor. Elimizdeki tek koz ise aşılar. Ülkemizde uygulanmaya başlanan Sinovac ve Biontech aşılarına SputnikV aşısının da aday olması ile önümüzdeki aylarda 100 milyon doz aşı tedarik edilmesi planlanıyor. Tamamen normal ya da en azından açık alanların normalleştiği günlere kavuşmamız için ülke nüfusumuzun en az %70’inin aşılanmış olması gerekiyor.” diyor.
Bu sene için tam bir aşılama programı uygulanması muhtemel gözükmediğini fakat nüfusun %50’sinin aşılanması bile vaka sayılarını ciddi oranda düşürüp, Covid-19’a bağlı ölüm sayılarını da tek haneli rakamlara düşürebileceğini söyleyen Doç. Dr. Muhammed Keskin, “Şu an için ülkemizin %12’si aşılandı ve Temmuz ayına kadar 30 milyon vatandaşımıza daha aşı uygulanması halinde %50 oranına ulaşabiliriz. Nüfusun %50’sinin aşılanmasıyla tamamen normalleşemesek de yurtdışı ve şehirlerarası kısıtlamalar kalkacak, turizm sezonu açılacak, okullar ve restoranlar tedbirli de olsa açık kalmaya devam edecektir. 2021 yılı için en büyük ümidimiz, en azından nüfusumuzun %50’sinin tamamen aşılanmış olması.” diye ekliyor
Yoğun bakımlardaki doluluk oranı yarı yarıya azaldı. Bazı Covid-19 servisleri kapanıp eski işleyişine döndü. Keskin, kapanmayla birlikte yoğun bakımlar açısından da rahatlama yaşandığını söylüyor.
Normalleşme bir anda olmamalı.
“Aşılamada hala %12’li oranlarda olduğumuz için maalesef uzun süreli, kalıcı ve mutlak bir normalleşmeden bahsetmek mümkün değil.” diyen Doç. Dr. Muhammed Keskin,  aşılanan nüfus oranı %50’ye ulaşana kadar tedbirli bir biçimde yaşamaya devam etmemiz gerektiğini söylüyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum