83 Yaşından Sonra Heykele Merak Sardı

Manisa Turgutlu’nun Irlamaz Köyü'nde yaşayan 87 yaşındaki Şuayip Şen vaktini çöpten topladığı malzemeleri sanat eserine dönüştürerek geçiriyor. Asıl mesleği çiftçilik olan fakat yaşının ilerlemesinden dolayı çiftçilik yapamadığını belirten Şen son dört yıldır heykelciliğe merak sardığını hem kendisi için uğraş olduğunu hem de geri dönüşüme katkı sağladığını ifade etti.

83 Yaşından Sonra Heykele Merak Sardı
26 Ağustos 2021 - 11:46
Sanatla Uğraşmak İnsana Sıhhat Kazandırıyor
İlk başta heykelciliğe, vaktini değerlendirmek için başladığını söyleyen Şen zamanla bir hastalık haline geldiğini ve zamanının büyük kısmını heykelleri yapmaya ayırdığını ifade etti. Bazı gençlerin kıraathanelerde zamanını harcadığını ve bu duruma çok üzüldüğünü söyleyen Şen üretmenin ne kadar değerli bir şey olduğunu anlamaları gerektiğini belirtti. Sanatla uğraşmanın insana sıhhat kazandırdığını, 87 yaşında olmasına rağmen doktor yüzü görmediğini söyledi. 

İlk Başta Heykel Yapmaya Betondan Başlamıştım
Şen heykelciliğe betonla başladığını, dört adet betondan heykel yaptığını ve bu heykellerin insan boyunda olduğunu belirtti. Betondan yaptığı heykelleri traktörle köyün farklı noktalarına dikmeye gittiğini fakat köylülerden bazılarının bu durumdan rahatsız olduğunu ve şikâyet edip bu heykelleri yıktırdığını ifade etti. Bu olaydan sonra betondan yerine köpük kullanmaya başladığını belirten Şen ‘’Bir yandan hayra vesile oldu da diyebilirim çünkü artık malzemelerin bir kısmını çöplükten topluyorum böylelikle geri dönüşüme de katkı sağlamış oluyorum bazen Turgutlu’dan veya çevre köylerden köpük getirenler oluyor sağolsunlar. Görüş farkı işte kimi yıkılması için uğraşırken kimi çorbada bizimde tuzumuz olsun diyor’’ dedi.

Şen insanda kabiliyet olduğu zaman numunenin çok olduğunu insanın öğrenmeyi ömür boyu sürdürmesi gerektiğini, kendisinin ilkokul mezunu dahi olmadığını, okuma yazmayı sonradan kendi çabası ile öğrendiğini belirtti. İnsan yeter ki bir şeyler öğrenmek istesin, üretmek istesin o zaman numunenin çok olduğunu dile getirdi.

Yaptığı heykelleri para ile satmadığını, durumunun iyi olduğunu belirten Şen   ’’Zaten heykelleri kapının önünde sergilemek için yapıyorum fakat bazı ziyaretçilerin çok beğendi heykeller olabiliyor, satın almak istiyorlar. Böyle durumlarda onları da kırmak istemediğimden içlerinden bir iki tanesini hediye ediyorum’’ dedi.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum